Держгідрографія спільно з НАН України презентували перші результати науково-технічної Програми

, 14 вересня наукова експедиція «Дніпро-2018» зійшла на берег. Державна установа «Держгідрографія» Мінінфраструктури України спільно з державною установою «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» вивчали акваторію Канівського водосховища річки Дніпро.  Експедиція проводилась в рамках проекту багатовекторної науково-технічної  програми «Океанографічне і гідрографічне вивчення морського і річкового середовища в інтересах підвищення ефективності навігаційно-гідрографічного забезпечення безпеки судноплавства». Мета – проведення комплексних експедиційних досліджень у морських регіонах і на внутрішніх водних шляхах України для убезпечення судноплавства та створення автоматизованого банка цифрових океанографічних даних Міністерства інфраструктури та НАН України. 

Державна установа «Держгідрографія» спільно з Науковим гідрофізичним центром України розробила проект програми вивчення морського середовища та внутрішніх водних шляхів (далі –  ВВШ)  на п’ять років.  Зазначена програма  сприятиме інформаційному забезпеченню морегосподарської діяльності та наукових досліджень в Азово-Чорноморському басейні і на внутрішніх водних шляхах України.

«Потреба в наукових-дослідженнях  Азово-Чорноморського басейну і внутрішніх водних шляхів критично зросла.  На жаль, через події 2014 року ми втратили значну частину науково-дослідного флоту та вітчизняної інформаційної бази океанографічних досліджень. Останні масштабні експедиції  виходили в море понад 6 років. Тому наразі наші завдання – забезпечити у повному обсязі дослідницьку діяльність, відновити міжнародний обмін океанографічними даними під егідою МОК ЮНЕСКО та запровадити сучасні, а саме цифрові  інформаційні технології обробки результатів досліджень, їх збереження та використання. – каже в.о. начальника  ДУ «Держгідрографія», Олександр Щипцов.  –

Експедиція «Дніпро-2018 – це тільки перший крок на шляху реалізації багатовекторної науково-технічної Програми, яка дозволить зберегти та розвинути наявний доробок у сфері фундаментальних та прикладних досліджень Азово-Чорноморського басейну, а також вивести на більш високий інноваційний рівень гідрографічні та океанографічні дослідження»».

Головна практична мета океанографічних і гідрографічних досліджень в рамках цієї Програми, за словами керівника Держгідрографії – це безпека мореплавства.

Дослідження проводилися в акваторії Канівського водосховища річки Дніпро на судні  «Дельфін». Протяжність маршруту експедиції склала 360 км.

За словами керівника Держгідрографії, учасники наукової експедиції вперше в історії досліджень Дніпра провели площину гідроакустичну зйомку дна та водної товщі загальною площею більше ніж 50 в м. Це дало змогу виявити та дослідити затоплені об’єкти природного та техногенного походження.   Результати досліджень свідчать про необхідність підтримки гарантованих глибин на судновому ході та подальшого проведення комплексних досліджень впродовж всієї річки Дніпро.

Зауважимо, комплексна річкова науково-дослідна  експедиція «Дніпро – 2018» є першим кроком  в реалізації цільової Програми з океанографічного і гідрографічного вивчення морського середовища та внутрішніх водних шляхів України.

Наразі  реалізується пілотний проект Програми, в рамках якого передбачається створення гідрографічного фрагмента банку океанографічних даних НАН України як першого етапу створення зазначеного програмно-технічного комплексу.

Метою Програми є проведення експедиційних досліджень для створення сучасного програмно-технічного комплексу – спільного автоматизованого банку цифрових океанографічних даних державної установи «Держгідрографія» Мінінфраструктури та НАН України для використання вітчизняними та іноземними спеціалістами інформації про стан морського середовища, зокрема в інтересах підвищення ефективності навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства.

В даний час реалізується пілотний проект Програми, в рамках якого передбачається створення гідрографічного фрагмента банку океанографічних даних НАН України як першого етапу створення зазначеного програмно-технічного комплексу, а також проведення у 2018 році двох комплексних науково-дослідних експедицій: «Дніпро – 2018» та  «Чорне море – 2018».

Впродовж 2018 року  представники  державних установ «Держгідрографія» та  «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України»» планують проведення ще однієї комплексної науково-дослідної експедицій  «Чорне море – 2018» в Одеській області.

Довідка: Програму започатковано з огляду на майбутнє міжнародне Десятиріччя науки про океан в інтересах сталого розвитку, яке проголошене резолюцією (A/RES/72/73) від 05.11.2017 року Організації Об’єднаних Націй,  враховуючи Указ Президента України від 18 травня 2017 року №136 «Про відзначення 100-річчя Національної академії наук України». Також на виконання звернення президента Національної академії наук України академіка НАН України Б.Є. Патона, який звернувся до Міністерства інфраструктури України з пропозицією щодо започаткування науково-технічної програми.

Держгідрографія – унікальна державна установа, до основних завдань якої належить виконання науково-технічних програм у галузі навігації, гідрографії та океанографії, а також міжнародних зобов’язань України з навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства, що включає гідрографічне і океанографічне вивчення океанів, морів і внутрішніх водних шляхів України. Держгідрографія є науково-виробничим комплексом, що входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Державна установа «Науковий гідрофізичний центр Національної академії наук України» є державною бюджетною науковою установою, яка виконує гідрофізичні дослідження, здійснює організацію та забезпечення комплексних експедиційних наукових досліджень на морських та річкових науково-дослідних суднах, а також формування та ведення автоматизованого банку океанографічних даних.