ФДУ «Укрморкартографія»

Відповідно до глави 5 СОЛАС-74 (нова редакція) уряди країн-учасниць МГО, повинні проводити такі заходи:

– готувати та видавати офіційні морські навігаційні карти (МНК), лоції, вогні і знаки, таблиці припливів та інші морські посібники, необхідні для забезпечення безпеки мореплавства;

– поширювати повідомлення мореплавцям, які необхідні для підтримання МНК і посібників на сучасному рівні.

Ці завдання покладено на філію «Укрморкартографія», яка є єдиним у державі спеціалізованим і уповноваженим підприємством з видання офіційних МНК та посібників для плавання.

Для виконання зазначених та тих завдань, що стоять перед Укрморкартографією, відповідно до вимог світового стандарту S 57 v 3.0, v 3.1 Міжнародної гідрографічної організації і вимог Міжнародної морської організації (ІМО) (Резолюції А.817(19)), MSC .86(70), створено сучасний виробничо-технологічний комплекс з виробництва МНК і Повідомлень мореплавцям на паперових носіях та в електронній версії. Цією продукцією можуть користуватися торгові і рибальські судна, організації з пошуку природних ресурсів, проектно-дослідницькі організації при прокладанні інженерних мереж по дну (електрокабелів, трубопроводів), організації з пошуку, видобутку і переробки «живих» і «неживих» ресурсів моря, Військово-морські сили, адміністрації муніципальних приморських міст, державні та приватні рекреаційні і туристичні служби, інші організації.

Аналізуючи стан морської картографії країн Чорноморсько-Азовського басейну, можна зробити висновок: Україна посідає гідне місце за обсягом та якістю виробленої нею картографічної продукції.

Адреса:

02660, Україна
м. Київ, пр-т Гагаріна Юрія, 23
пр-т Гагаріна Юрія, 23

тел/факс: (044) 292 64 44
Інформаційна сторінка: http://www.charts.gov.ua
e-mail: office@charts.gov.ua
Начальник: Олег Марченко

ФДУ«Керченський район Держгідрографії»

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 фінансово-господарська діяльність філії тимчасово призупинена.

Керченська філія обслуговує ЗНО від міста Алушта (Крим) до Керченської протоки у Чорному морі, українські води у Керченській протоці, включаючи Керч-Єнікальський канал, українські води в Азовському морі від Керченської протоки до державного кордону України з Російською Федерацією. А це 24 маяки, 53 берегових знаки, 168 плавучих застережних знаків та одна контрольно-коригуюча станція.

Адреса:
98318, Україна
м. Керч,
вул. Кірова, 54

ФДУ «Миколаївський район Держгідрографії»

До складу ФДУ «Миколаївський район Держгідрографії» входять Херсонська та Маріупольська дільниці. За штатом у філії  працюють майже 400 співробітників.

Зона відповідальності філії: від мису Аджияськ до адміністративної межі Херсонської області і АР Крим, враховуючи Березанський і Сосицький лимани, Бузько-Дніпровсько-Лиманський і Спаський канали до гирла річки Інгул, Херсонський морський канал, українські води в Азовському морі від адміністративної межі АР Крим і Херсонської області до державного кордону України з Російською Федерацією, а також від гирла р. Дніпро до Дніпровської ГЕС та р. Південний Буг від Миколаєва до Вознесенська.

Філією обслуговуються підхідні канали портів:

 • Миколаївського морського торговельного порту;
 • Миколаївського річкового порту;
 • СМП «Ольвія»;
 • Дніпро-Бузького;
 • МСП «НІКА-ТЕРА».

Морські порти:

 • Очаківський;
 • Херсонський;
 • Маріупольський;
 • Бердянський;
 • Скадовський.

Також філією обслуговуються судновий хід р. Дніпро від Херсонського порту до Дніпровської ГЕС та фарватер р. Південний Буг від Миколаєва до Вознесенська.

У віданні філії перебувають:

 1. Берегові та плавучі засоби навігаційного обладнання:
 • маяки – 38, у тому числі 10 – на ГТО (гідро-технічної основі тобто стоять на воді); з них 23 – з постійно проживаючим персоналом;
 • світні навігаційні знаки – 35;
 • створні світні навігаційні знаки – 76, у т.ч. 2 – на ГТО;
 • створні несвітні навігаційні знаки – 8;
 • плавучі застережні знаки – 584, у тому числі:

світних – 374 (146 з них на внутрішніх водних шляхах);

несвітних – 210 (106 з них на внутрішніх водних шляхах);

 • базових станцій АІС – 9, (АІС – автоматична ідентифікаційна система (англ. Automatic Identification System, AIS) — у судноплавстві система, що служить для ідентифікації суден, їх габаритів, курсу та інших даних з використанням радіохвиль діапазону дуже високих частот УКХ).
 • ККС-АІС – контрольно-коригуючих станцій АІС – 2 (ККС-АІС – для поліпшення точності визначення положення суден).
 1. Плавзасоби – всього – 29 од.:

З них в експлуатації – 20; у тому числі:

 • гідрографічні судна: «ГС-82», «МЗ-304», «Капітан Башев», «Капітан Зібер»;
 • великі гідрографічні катери: «БГК-334», ВГК «А.Лисенко»;
 • роз’їзні катери: «Лімб», «Стрижень»;
 • малі гідрографічні катери: «Гідрограф-24», «Гідрограф-12»,«Путеець-1», «Гідрограф-5»;
 • обстановочні судна: «Кречет», «К.Заслонов», «Буревісник-1», «Іволга»;
 • баржі-площадки: «Т-316», «Т-317», «Т-151», «Т-5».

Адреса:

1 54017, Україна

м. Миколаїв, вул. Каботажний мол,

тел/факс: (0512) 58-07-45

e-mail: office@hydro.mk.ua

Начальник: Підгорний Василь Вікторович

ФДУ «Одеський район Держгідрографії»

Зона відповідальності філії – українська частина річки Дунай від порту Рені до гирла, острів Зміїний, прибережні прилеглі морські води від лінії державного кордону з Румунією до адміністративного кордону з Миколаївською областю. Довжина судноплавного шляху р.Дунай- 214 км, протяжність морської берегової лінії (з акваторіями портів) близько 320 км.

Штатна чисельність філії – 152 співробітника.

У зоні відповідальності ФДУ «Одеський район Держгідрографії» розташовані 7 морських портів:

 • Ренійський;
 • Ізмаїльський;
 • Усть-Дунайський;
 • Білгород-Дністровський;
 • Чорноморський;
 • Одеський;
 • Южний.

Одеським районом Держгідрографії утримуються і обслуговуються:

– 11 маяків;

– 54 берегових навігаційних знаки на морському узбережжі, з них:

 • 21 створних СНЗ;
 • 4 створних несвітних НЗ (№1.1, №2, №2.1 – о. Зміїний, №111- Першого коліна Дністровсько-Лиманського каналу Задній);
 • 27 СНЗ;
 • 2 навігаційних вогня.

На Дунайській дільниці ЗНО утримуються і обслуговуються 365 берегових знаків:

 • 171 кілометрових (мильних) знаків;
 • 131 інформаційних знаків;
 • 55 СНЗ;
 • 2 світних створних знаки №8, №9 – Гирла Бистре Передній та Задній.

Станом на  01.03.2019 р. в зоні відповідальності ФДУ «Одеський район Держгідрографії» в експлуатації знаходиться 173 плавучих застережних знаків.

Пластикових буїв встановлено – 151 шт.

Металевих буїв встановлено – 22 шт.

Завдання щодо організації безперебійної роботи ЗНО їх розвитку та модернізації з метою забезпечення навігаційної безпеки мореплавання покладено на відділ маякової служби, до складу якого крім фахівців відділу входять групи ЗНО:

Южна група ЗНО із зоною відповідальності від мису Карабуш до мису Дофінівський, а також акваторія порту Южний. Штатна чисельність – 5 чол.;

Одеська група ЗНО із зоною відповідальності від мису Дофінівський до мису великий Фонтан, а також північно-західна частина Чорного моря і підходи до портів Чорноморськ, Одеса і Южний. Штатна чисельність – 3 чол.;

Білгород-Дністровська група ЗНО із зоною відповідальності – від бухти Жебріянська (СНЗ Приморський) до морського порту Чорноморськ. Штатна чисельність – 13 чол.

А також маяки:

маяк Зміїний ( штатна чисельність – 4 чол.);

маяк Одеський ( штатна чисельність – 3 чол.);

маяк Воронцовський ( штатна чисельність – 4 чол.)

Дунайська Дільниця ЗНО

 

Штатна чисельність: 12 чол. + 6 чол. –  екіпаж МГС «Шляховик»

Зважаючи на специфіку роботи, завдання щодо забезпечення безперебійної роботи ЗНО, їх обслуговування та ремонту на річці Дунай покладені на Дунайську дільницю ЗНО в зону відповідальності якої входять прибережна ділянка Чорного моря від бухти Жебріянська до державного кордону з Румунією та судноплавні шляхи на річці Дунай загальною протяжністю 212 км.

Ремонтно-відновлювальна база

Штатна чисельність: 19 чол.

Здійснення ремонту, збирання, виготовлення комплектуючих до ПЗЗ, виконання ремонтних робіт берегових ЗНО покладено на ремонтно-відновлювальну базу, яка укомплектована необхідним штатом кваліфікованих фахівців, має відповідні цехи, причал, виробничі майданчики, потужності і обладнання. На складах зберігаються запаси комплектуючих, майна для забезпечення поточної діяльності.

Плавзасоби філії:

Для обслуговування ПЗЗ в морі:

(постановка, переміщення, зняття ПЗЗ, заміна джерел живлення, світлооптичних апаратів, топових фігур, очищення підводної частини ПЗЗ від обростання, невеликий ремонт корпусів і т.п.), доставки вантажів для берегових знаків, особового складу для виконання робіт на берегових навігаційних знаках в Одеському районі Держгідрографії використовуються:

МГС «Капітан Черемних»базування порт Одеса

МГС «Шляховик»базування порт Вилкове

Для виконання промірних робіт на акваторіях портів, річці Дунай і прибережній частини моря в Одеському районі Держгідрографії використовуються:

ВГК «О. Солодунов» – базування порт Чорноморськ;

роз’їздний катер UMC- 600 – базування порт Ізмаїл;

катер «Гідрограф-2» – базування порт Чорноморськ;

катер «Гідрограф-3» – базування порт Ізмаїл;

Виконання промірних гідрографічних робіт та океанографічних робіт на акваторіях портів, зовнішньому рейді, підхідних каналах портів і внутрішніх водних шляхах, топогеодезичні роботи на узбережжі, підготовка картографічних матеріалів для видання та коректури морських навігаційних карт виконуються відділом гідрографічних робіт та океанографічним відділом.

На озброєнні фахівців відділу перебувають сучасні ехолоти з відповідним програмним забезпеченням, топогеодезичні та океанографічні прилади та обладнання.

Адреса:
65038, Україна
м. Одеса,
пров. Маячний, 5
тел: (048) 744-85-80
тел/факс: (048) 753-17-53
e-mail: office@hydro.od.ua
Начальник:Нечай Яків Якович

ФДУ «Севастопольська філія Держгідрографії ім. Мітіна»

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 фінансово-господарська діяльність тимчасово призупинена.

Севастопольська філія обслуговує ЗНО від адміністративної межі Херсонської області і Автономної республіки Крим до міста Алушта (Крим), включаючи світний навігаційний знак Алушта. В зоні відповідальності ФДУ «Севастопольська філія Держгідрогафії ім. Л.І. Мітіна» частина ЗНО перебуває під управлінням і обслуговуються Гідрографічною службою Чорноморського флоту Російської Федерації. ФДУ «Севастопольська філія Держгідрогафії ім. Л.І. Мітіна» здійснює контроль за дотриманням режимів роботи цих ЗНО. Повністю перебувають під контролем і обслуговуються філією 12 маяків, 40 берегових знаків, 73 плавучих застережних знаки..

Адреса:
99008, Україна, 
м. Севастополь,
вул. Карантинна, 45

ФДУ «Севастопольська філія Держгідрографії ім. Мітіна»

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 фінансово-господарська діяльність тимчасово призупинена.

Севастопольська філія обслуговує ЗНО від адміністративної межі Херсонської області і Автономної республіки Крим до міста Алушта (Крим), включаючи світний навігаційний знак Алушта. В зоні відповідальності ФДУ «Севастопольська філія Держгідрогафії ім. Л.І. Мітіна» частина ЗНО перебуває під управлінням і обслуговуються Гідрографічною службою Чорноморського флоту Російської Федерації. ФДУ «Севастопольська філія Держгідрогафії ім. Л.І. Мітіна» здійснює контроль за дотриманням режимів роботи цих ЗНО. Повністю перебувають під контролем і обслуговуються філією 12 маяків, 40 берегових знаків, 73 плавучих застережних знаки..

Адреса:
99008, Україна, 
м. Севастополь,
вул. Карантинна, 45