Інноваційні технології у роботі Держгідрографії

Держгідрографія продовжує роботи з моніторингу змін берегової лінії Дніпра за допомогою геоінформаційних технологій, відповідно до Плану навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства у внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні України та на внутрішніх водних шляхах (ВВШ) України на 2020 рік.

Розгортання комплексу фахівцями групи зі збору та обробки даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ)

У період з серпня до вересня фахівці групи зі збору та обробки даних дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) за допомогою високотехнологічного безпілотного літального апарату (БПЛА) FLIRT здійснили оперативний моніторинг 5034,2 га берегової лінії в районі селища Страхолісся та гирла річки Тетерів Київського водосховища. На основі отриманих матеріалів буде виготовлено ортофотоплани, здійснено аналіз та приведено до рівня сучасності аркуші навігаційних карт альбому № 3534 «Навігаційна річкова карта Київського водосховища, річки Дніпро від Лоєва до Камарина, річки Прип’ять від Усівського плеса до Чорнобиля».

Загалом, упродовж сезонних аерофотознімальних робіт 2020 року фахівцями було проведено моніторинг 206,059 км2 (20605,9 га) берегової лінії Київського водосховища. Усі зібрані дані будуть використані для актуалізації відповідних картографічних продуктів. Завдяки виконаним цьогорічного сезону роботам база картографічних матеріалів установи поповнилася точними актуальними даними, а оновлення річкових навігаційних карт стало ще оперативнішим.

Підготовка пускового комплексу

Довідково: Наприкінці 2016 року Мінінфраструктури поклало на ДУ «Держгідрографія» функції з навігаційно-гідрографічного забезпечення на ВВШ України, внаслідок чого виникла потреба в постійному моніторингу стану як суднового ходу, так і берегової ситуації з метою оперативного доведення значимої інформації до судноводіїв та підтримання на рівні сучасності річкових навігаційних карт. Під час вибору технічних засобів для реалізації поставлених перед Держгідрографією завдань тодішнім керівництвом установи (С.В. СИМОНЕНКОМ та Д.Ю. ПАДАКІНИМ) враховувалось, що руслові процеси на річках носять динамічний характер, а експлуатаційна довжина річкових судноплавних шляхів сягає 1800 км. Саме тому, на початку 2017 року керівництво установи ініціювало вивчення ринку українських виробників БПЛА для застосування інноваційних технологій у роботі Держгідрографії та заклало фінансове підґрунтя для майбутнього придбання сучасної інноваційної техніки.

Лінійка БПЛА FLIRT – це потужні професійні інструменти для аерофотозйомки, моніторингу з повітря та інших задач дистанційного зондування. Серед основних технічних характеристик можна виокремити наступні:

  • Робоча висота польоту – від 100 м до 2000 м
  • Час у повітрі – до 150 хвилин
  • Швидкість – до 110 км/год
  • Дальність польоту – до 170 км

Взагалі, БПЛА мають різні рівні автономності – керуються дистанційно, або повністю автоматизовані. Також їх відрізняють за конструкцією, призначенням та багатьма іншими параметрами.

Ортофотоплан