GIS Day 2021

Сьогодні відзначається День географічних інформаційних систем – День ГІС (Geographic Information Systems Day – GIS Day).

Нині складно уявити будь-який аспект життя без ГІС. Кожен з нас щодня користується ГІС-сервісами: замовляє їжу чи таксі, шукає адресу об’єкта на карті чи з допомогою навігатора.

Так само і в судноплавстві. Зараз безпечна навігація неможлива без використання географічних інформаційних систем задля моніторингу морської обстановки. Адже ГІС призначені для збору, зберігання, обробки та аналізу просторових даних, які й використовуються передусім для складання карт, у нашому випадку – електронної та паперової  навігаційної картографічної продукції.

Але ГІС – це набагато більше, ніж карта у комп’ютері. Географічні інформаційні системи узагальнюють дані про загальний рельєф дна суднового ходу, характер і розташування навігаційних небезпек, температуру й солоність води, кількість в ній розчиненого кисню та щільність (адже знання циркуляційного режиму вод впливає на вибір маршруту плавання, від чого істотно залежить час переходів між портами) тощо, які Держгідрографія отримує завдяки новітнім інструментам та технологіям, Так, на озброєнні установи сучасні прилади батиметричної зйомки та гідрографічних досліджень, інноваційні програмні продукти для створення тривимірних моделей дна, а також провідні методи цифрового знімання та моніторингу поверхні землі за допомогою безпілотних авіаційних комплексів.

Гідрометеорологічний буй

Фахівці Держгідрографії постійно тримають руку «на пульсі» нових ГІС-технологій та підвищують кваліфікацію, вивчаючи нові інструменти задля подальшого впровадження. Все це дозволяє оперативно та якісно виконувати головну місію установи – забезпечувати безпечне судноплавство на водних шляхах України.

Крім того, спеціалісти установи входять у робочу групу з впровадження нових геопросторових технологій, збору та використання геопросторових даних на регіональних та загальнодержавному рівнях, створення Національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД) – у тому числі «морського напрямку» – та функціонування її геопорталу.

3D-рельєф району підхідного шлюзу Київської ГЕС

З кожним роком ГІС-технології все більше проникають у всі сфери нашого життя. Саме тому День ГІС, який відзначають з 1999 року, стає дедалі популярнішим: нині близько 1000 організацій із понад 80 країн беруть участь у заходах, присвячених Дню ГІС.

Цього року через пандемію Covid-19 більшість заходів, присвячених Дню ГІС, пройдуть онлайн, тож ви можете приєднатися до будь-якого, який вам до вподоби.