НАРИС З НАГОДИ ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ГІДРОГРАФІЇ

Автор к.е.н. Олег Карбівничий, заступник начальника гідрографічного відділу ДУ «Держгідрографія». 

Гідрографія — галузь прикладних наук, яка займається вимірюванням та описом фізичних особливостей океанів, морів, прибережних районів, озер і річок, а також прогнозом їх змін з метою забезпечення безпечної навігації і підтримки всіх інших видів морської діяльності, включаючи економічний розвиток, безпеку і оборону, наукові дослідження та охорону навколишнього середовища.

Гідрографія — розділ гідрології суходолу, який вивчає й описує водні об’єкти (річки, озера тощо), їхнє розташування, походження, розміри, режим, зв’язки з іншими елементами географічного середовища — кліматом, гірськими породами, ґрунтами, рослинністю, рельєфом тощо.

Гідрографія тісно пов’язана з океанографією, загальною гідрологією, гідрологією річок, озерознавством. Дослідження з гідрографії мають велике значення управління водним фондом, освоєння водних ресурсів, зокрема для навігації, гідроенергетики, розвитку меліорації, водопостачання. Дані досліджень узагальнюються у водному кадастрі і використовуються Державним агентством водних ресурсів України та іншими відповідними, в тому числі місцевими, профільними установами.

Україна є прибережною державою і має власну гідрографічну службу, яка виконує свої завдання відповідно до Конвенціїї ООН з морського права 1982 р.

У Положенні 9 Глави V Конвенції з охорони людського життя на морі (SOLAS) визначаються гідрографічні послуги, які мають надавати держави, що приєдналися до Конвенції. Надання таких гідрографічних послуг, по суті, є обов’язком країн-учасниць, відповідно до міжнародного договірного права.

Конвенція SOLAS проголошує:

«Держави, що приєдналися до Конвенції, зобов’язуються організувати збір і накопичення гідрографічних даних, а також публікацію, поширення й оновлення усієї морської інформації, необхідної для забезпечення безпеки судноплавства. Зокрема, держави-учасниці зобов’язуються співпрацювати одна з одною, максимально можливою мірою, при наданні наступних морських і гідрографічних послуг, у спосіб, що є найбільш придатним для сприяння судноплавству:

– забезпечити проведення гідрографічних досліджень, що сприяють підвищенню безпеки судноплавства;

– складати й видавати морські карти, керівництва для плавання, переліки вогнів, таблиці припливів та інші морські публікації, що сприяють підвищенню безпеки судноплавства;

– поширювати повідомлення мореплавцям для уможливлення регулярного оновлення морських карт і публікацій;

– організувати управління даними для підтримки надання цих послуг.

Держави-учасниці зобов’язуються забезпечити максимально можливу однорідність карт і морських публікацій та брати до уваги, по можливості, відповідні міжнародні резолюції і рекомендації. Держави-учасниці зобов’язуються координувати свою діяльність максимально можливою мірою для забезпечення у світовому масштабі, наскільки це можливо, швидкого й надійного доступу до достовірної та однозначної гідрографічної і морської інформації».

Впровадження нових технологій виконання гідрографічних зйомок завдяки застосуванню сучасного гідрографічного обладнання та плавзасобів дозволить пришвидшити процес оновлення та підтримки на рівні сучасності морських навігаційних карт, а також доведення інформації про зміни навігаційно-гідрографічних умов плавання до судноводіїв через картографічне забезпечення суден, що у свою чергу підвищить безпеку судноплавства.

Виходячи з викладеного вважаю, що Гідрографія – є важливою, цікавою і динамічною прикладною наукою, яка має важливе значення для народного господарства та обороноздатності будь-якої прибережної країни.