З кожним днем війни інтенсивність атак у цифровому просторі набуває все більших масштабів, тому проблема ефективної протидії кіберзагрозам як ніколи актуальна. Особливої гостроти це питання набуває для підприємств, котрі забезпечують роботу важливих об’єктів інфраструктури.
Після участі у мультивендорній оффлайн Конференції SOC Day Ukraine 2024, яка нещодавно відбулася в Києві, на питання щодо підходів у протидії кіберзагрозам відповів головний фахівець сфери захисту інформації державної установи «Держгідрографія» Максим Бодня.
Які найпоширеніші кіберзагрози на сьогодні постають перед компаніями, підприємствами та органами державної влади?
Одним з найбільших ризиків гібридної війни в інформаційному просторі був і залишається людський фактор. На жаль, дуже часто ненавмисні дії співробітників призводять до витоку тієї чи іншої інформації, що в першу чергу говорить про необхідність розвитку елементарної обізнаності та комунікації з працівниками в питаннях кібергігієни.
Як звичайному користувачу зробити життя в Інтернеті безпечнішим, захистити свої дані в цифровій мережі?
Передусім потрібно бути свідомими в соціальних мережах, ознайомитися з правилами безпеки в Інтернеті. В нагоді стануть освітні портали, серіали та тести на цифрову грамотність. Всі ці ресурси є безкоштовними, основна мета – підвищення загального рівня компетентності громадян в онлайн просторі та навчання користувачів Інтернету практичним навичкам. Наприклад, як захистити свої акаунти та рахунки від кіберзлочинців.
Зважаючи на те, що з початком повномасштабної війни кібератаки стають все активнішими, чи допомагають послуги Security Operations Center ефективніше протистояти загрозам?
Звичайно, ми стаємо більш стійкими, навчаємося швидше реагувати та відновлюватись після кібератак. На державному рівні організовуються і впроваджуються комплексні заходи для застосування в Україні сучасних систем та стандартів з кібербезпеки. При Раді національної безпеки і оборони України створено Національний координаційний центр кібербезпеки. Серед завдань Центру є здійснення координації та контролю за діяльністю суб’єктів сектору безпеки і оборони, які відповідають за кібербезпеку. Також, спеціалісти в сфері IT послуг, на місцях, шляхом проведення тренінгів та участі в семінарах допомагають своїм компаніям та їх співробітникам ефективніше протидіяти атакам, в тому числі, за допомогою своїх знань та новітнього програмного забезпечення.
Довідково.
10 жовтня у Києві за ініціативи Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем ЄМА та підтримки Національного координаційного центру кібербезпеки при Раді національної безпеки і оборони України і Держспецзв’язку відбулась щорічна, міжгалузева мультивендорна оффлайн Конференція SOC Day Ukraine 2024, з метою обміну практичним досвідом у сфері створення та супроводження Операційного центру безпеки (Security Operations Center). Учасники конференції мали можливість поділитися інформацією про нові технології та підходи до кіберзахисту, зокрема щодо виявлення та знешкодження загроз за допомогою сучасних програм і сервісів, ознайомитися з українськими та міжнародними продуктами в корпоративному SOC, а також взяти участь у дискусіях на актуальні для сфери протидії кіберзагрозам питання.