Безпілотники готуються до моніторингу Дніпра

Цього року безпілотні авіаційні комплекси (БПАК) ФДУ «Держгідрографія» «Укрморкартографія» обстежать близько 320 кв. км! Для порівняння – це 40% загальної території Києва або о. Мальта «з гаком»!

Загалом же аерозондування, як передбачається, охопить річки та водойми в дев’яти областях України, а це понад 80 польотів (обстежень окремих ділянок площею 12–16 кв. км, які відбуваються двічі-тричі на день).

Підготовка БПЛА до тестування

Тарас Демиденко, начальник відділу збору та обробки інформації даних дистанційного зондування Землі:

Першочерговими трьома напрямками моніторингу стануть складні в гідрографічному плані (висока розгалуженість, часта зміна конфігурації рукавів та берегової лінії) ділянки русла Дніпра між Світловодськом і Горішніми Плавнями, Каневом та Черкасами, а також частина берегової лінії Київського водосховища.

Особлива увага на Дніпровському каскаді буде приділятися  уточненню фарватерів у місцях так званих «перекатів» (мілководних ділянок річищ, утворених унаслідок наносів) на руслі. Частково ці роботи було виконано минулого року.

Надалі в планах обстеження – вивчення картографічної обстановки на річці Південний Буг, включно з околицями Миколаєва.

БПЛА перед тестуванням

Безпілотні літальні апарати, які Держгідрографія використовує із серпня 2019 року, це екстрамобільні, дуже легкі (вага з обладнанням 8 кг!) мінілітаки.  Вони працюють на висотах до 3000 м, набирають швидкість від 40 до 140 км/год і можуть перебувати у повітрі до 100 хв. Передавання інформації здійснюється радіоканалом у радіусі до 20 км. БПАК запускаються з руки або катапультної системи.

Апарат має автоматичну парашутну систему, завдяки якій безпілотник, у разі непередбачених обставин може здійснити м’яку посадку. На борту літак несе фотокамери, оснащені гіростабілізуючими підвісами (для знімання під час нахилу).

Автоматичне програмне забезпечення для планування польотів БПАК є простим у використанні: потрібно лише вказати деталі, а решта завдань зі створення оптимального плану польоту виконуються автоматично.

Олександр Прохорчук – один із розробників БПАК, розповідає про можливості безпілотника

Також цього року під час дистанційного зондування землі з допомогою БПАК ФДУ «Укрморкартографія» вперше використає більш потужні антени для обміну телемеричною iнформацією між безпілотниками і наземними станціями дистаційного керування.