Новий стандарт гідрографічних даних

Перехід на новий стандарт зберігання геопросторових гідрографічних даних S-100, вочевидь, стане ключовою темою для гідрографічної спільноти у найближчі роки. Наразі Міжнародна гідрографічна організація розробляє зміни до Стратегічного плану МГО на період  2021-2026 рр. з урахуванням, серед іншого, введення цього цифрового формату.

Про це йшлося на 22 засіданні регіональної Гідрографічної комісії по Середземному та Чорному морях (MBSHC) МГО, яке пройшло в режимі телеконференції.

Основна мета S-100 – охоплення ширшого обсягу пов’язаних із гідрографією джерел цифрових даних, продуктів та користувачів на відміну від стандарту S-57, який МГО ухвалила ще у 1992 р.

Олег Марченко, начальник ФДУ «Укрморкартографія»:

Стандарт S-57 сьогодні використовується майже виключно для кодування електронних навігаційних карт (ЕНК) і підтримує лише ті ЕНК, які містять статичні векторні дані. Він має негнучкий режим оновлення й не дає змоги досягти узгодження та сумісності між різними наборами даних.

Олег Марченко, начальник ФДУ «Укрморкартографія»

Оптимізація, загальні інтерфейси і суміщення несумісного – три кити, на яких ґрунтується поширення стандарту S-100. Багато помилок, які виявили себе під час багаторічної практики використання стандарту S-57, враховані у S-100.

Перехід на новий стандарт – робота не на рік і не на два. Одне з першочергових завдань – розроблення Міжнародною гідрографічною організацією road map  та implementation strategy.

Олег Марченко:

Без наочного уявлення переліку завдань, які необхідно виконати для реалізації такого  глобального проєкту, не обійтися жодній гідрографічній організації. Адже питань на сьогодні дуже багато. Хто з виробників вже має можливість запропонувати нам програмне забезпечення? Як саме воно буде впроваджено у виробництво? Як має бути перебудована система постачання продукції? Як зміняться принципи виробництва паперової картографічної продукції? І це з огляду на те, що ми вже інтенсивно вивчаємо та докладаємо зусиль до опрацювання стандарту S-100 і вже розуміємо як він працює в частині створення електронних карт.

Також під час засідання делегацією Держгідрографії був представлений національний звіт України та подані кандидатури своїх представників для участі в роботі новостворених робочих груп, призначених для перегляду Статуту MBSHC та Регламенту Робочої групи з координування міжнародного картографування в Регіоні F.

Скріншот 22 засідання регіональної Гідрографічної комісії по Середземному та Чорному морях МГО

ДУ «Держгідрографія» представляли начальник ФДУ «Укрморкартографія» Олег Марченко,  начальник управління навігації та гідрографії ДУ «Держгідрографія» Олександр Найко,  начальник управління міжнародних відносин та комунікацій з органами державної влади ДУ «Держгідрографія» Людмила Павленко та начальник відділу міжнародних відносин управління міжнародних відносин та комунікацій з органами державної влади ДУ «Держгідрографія» Алла Мягкова.

Також нещодавно працівники ДУ «Держгідрографія» взяли участь у 15 засіданні Робочої групи з безпеки мореплавства в Чорному та Азовському морях (Working Group on the Safety of Navigation in the Black and Azov Seas – BASWG) Міжнародної гідрографічної організації.