Засідання Консультативного комітету PRIMAR

28-ме онлайн-засідання Консультативного комітету PRIMAR – регіонального центру електронних карт Міжнародної гідрографічної організації (МГО) – було майже цілком і повністю присвячене Стандарту S-100, який буде випущений у головній версії 5.0.0 та похідних галузевих стандартах S-10х, випуск яких заплановано з 2022 року з додатковими стандартними функціями.

Запуск стандарту та забезпечення систем контролю і перевірки даних наразі є провідною наскрізною темою у спільній діяльності як МГО і PRIMAR, так і картографічних секторів гідрографічних служб усіх провідних морських держав світу.

У зв’язку із запровадженням цілого сімейства стандартів S-100 та відповідно, пов’язаних сервісів, був представлений новий, доопрацьований вебсайт РЕНК PRIMAR. З метою забезпечення та підтримки належного рівня знань галузевих спеціалістів, РЕНК здійснив розробку і забезпечує функціонування тренувально-навчального онлайн-порталу PRIMAR (PRIMAR Training Portal). Учасникам зустрічі було презентовано оновлення порталу та результати його роботи – навчання вже пройшли близько 195 морських картографів та ГІС-спеціалістів.

Для постійного розвитку сервісу S-100  розробляються та покращуються відповідні програмні засоби. Так, наприклад, найближчим часом впроваджується сервіс S-104. Він призначений для інкапсуляції та передачі даних про припливи та рівень води для використання в ECDIS або будь-якому іншому динамічному припливному додатку. Наразі сервіс перебуває на стадії розробки, але незабаром надасть кінцевим користувачам інформацію про історичні спостереження та прогнози рівня води в реальному часі.

Чимало часу на засіданні було приділено поточному стану впровадження та використання стандарту S-101. Стисло кажучи, S-101 – це нова специфікація продуктів для наборів даних надсучасних електронних навігаційних карт (ЕНК). Вона включає більшість характеристик поточних ЕНК на основі S-57, але з поліпшеними елементами, які виграють від більш гнучкої структури. У порівнянні з S-57, S-101 дозволить спростити процеси оновлення даних, удосконалити програмне забезпечення та покращити сімбологію. Зрештою у найближчі декілька років S-101 замінить S-57 як офіційні картографічні дані для ECDIS, забезпечить базовий шар для всіх продуктів S-100 і послужить основою для розвитку електронних навігаційних послуг нового покоління.

PRIMAR не впроваджуватиме жодних функцій для автоматичного перетворення S-57 ЕНК на S-101 ЕНК, оскільки гідрографічні офіси та вповноважені установи несуть відповідальність за створені ними офіційні продукти. Рішення буде базуватися на наявній технологічній платформі PRIMAR, де наявні функції будуть розширені для підтримки нової моделі даних S-101 і стандарту передачі даних. Щоб зменшити вплив на поточних дистриб’юторів і клієнтів PRIMAR, нові послуги будуть розширенням чинних послуг для підтримки зворотної сумісності. Це зменшить зусилля, необхідні для початку використання послуг S-101 для гідрографічних офісів, дистриб’юторів та виробників ECDIS/ECS.

Участь у роботі 28-го засідання Консультативної комісії PRIMAR дозволила забезпечити захист національних інтересів України як морської держави з широким спектром гідрографічних послуг, отримати більш ефективні можливості здійснювати впровадження та використання обов’язкових і рекомендаційних документів МГО. Приведено на рівень сучасності компетентність національної гідрографічної служби у сфері виробництва, розповсюдження та забезпеченості картографічної продукції на міжнародному рівні. Забезпечено підтримку високого рівня міжнародного авторитету та іміджу України, поглиблено можливість та напрямки співпраці ДУ «Держгідрографія» з гідрографічними службами держав-членів МГО, у першу чергу Європейського регіону в питаннях обробки даних, виробництва навігаційних карт та надання мореплавцям широкого спектра послуг. Окреслено основні напрямки розвитку галузі в цілому.

Довідка:

У 28-му онлайн-засіданні Консультативного комітету PRIMAR – регіонального 
центру електронних карт Міжнародної гідрографічної організації (МГО) -
взяли участь 29 представників МГО, безпосередньо PRIMAR, а також уповноважені
установи та гідрографічні служби країн-учасниць: В’єтнаму, Ірану, Латвії,
Норвегії, Польщі, України, Фінляндії, Франції, Хорватії, Швеції, Естонії.