Сучасні світлодіодні модулі із сонячними панелями на буях

Зменшення енергоспоживання одночасно із підвищенням функціональних можливостей обладнання плавучих ЗНО – є важливим завданням для Держгідрографії.

Основним напрямком у вирішенні цього питання є використання світлодіодних модулів та застосування сонячних панелей разом із гальванічними батареями.

На замовлення Держгідрографії були розроблені світлооптичних апарати «Фотон-М-3» та «Фотон-GSM-3m». Cвітлооптичних апарат «Фотон-GSM-3m» має вбудований модуль системи моніторингу ЗНО (контролер моніторингу, GPS-приймач та канал GSM для передавання даних). В місцях, де розміщення плавучих ЗНО із вбудованою системою моніторингу не є доцільно почали випростовувати світлооптичних апарат «Фотон-GSM-3m». Апарат не має у своєму складі GPS-приймача та каналу GSM для передавання даних. Замість каналу GSM в апаратурі використовується модуль бездротового зв’язку малої потужності, що скорочує відстань обміну інформацією до десятків метрів.

Головною перевагою в енергоспоживанні світлооптичних апаратів «Фотон-М-3» над «Фотон-GSM-3m» є використання полікристалічних сонячних панелей, які ефективніше використовують енергію сонячного світла. Так, якщо монокристалічні панелі, що використовуються у світлооптичних апаратах «Фотон-GSM-3m» більш чутливі безпосередньо до сонячного світла, то полікристалічні панелі дозволяють використовувати практично весь спектр сонячної енергії навіть у похмуру погоду та у сутінках, що дуже важливо в умовах погіршення погоди та скорочення світлового дня.

При порівняно однакових коефіцієнтах корисної дії: 12-15 % у монокристалічних панелей проти 11-14 % у полікристалічних, останні – дешевші у виробництві. Крім того, в апаратах «Фотон-М-3» збільшено площу сонячних панелей за рахунок кількості сонячних модулів, що підвищує потужність його енергосистеми. Це дозволяє встановити ємнішу акумуляторну батарею, що, у свою чергу, призводить до подовження терміну використання гальванічної батареї та значної економії коштів.

Технічні характеристики світлооптичного аппарата «Фотон-М-3»

До комплекту входить світлотехнічна головка буя з сонячними панелями та бездротовим програмуванням «Фотон-М-3», що встановлюється на верхню площадку буя та обладнання дистанційного контролю і керування світлооптичними апаратами «Фотон-М-3″.

Зазначена світлотехнічна головка буя являє собою механічну конструкцію із сонячними панелями, акумулятором, мікропроцесорним контролером керування, модулем бездротового зв’язку малої потужності, світлодіодним модулем, що забезпечує необхідний колір, інтенсивність світла та проблискові характеристики. Крім того, при встановленні її на світних ПЗЗ, до приладу під’єднується гальванічна батарея, яка є резервним джерелом живлення.

Cвітлооптичний апарат «Фотон-М-3» з апаратурою керування дозволяє оператору, без участі розробника, або іншої сторонньої допомоги, максимально оперативно та зручно налагоджувати та перевіряти нові апарати, а в разі необхідності і змінювати характеристики їх роботи.

Досвід експлуатації та постійна поява більш сучасних технічних рішень змушує Держгідрографію проводити вдосконалення існуючого обладнання задля підвищення безпеки мореплавства та зменшення витрат поточних витрат.