Практичний досвід «Укрморкартографії» – у землевпорядну галузь

Працівники ФДУ «Укрморкартографія» створили один із розділів  Порядку топографічної зйомки у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500.

Розробка Порядку розпочалася у 2018 році – саме тоді  Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру створила робочу групу з розроблення пропозицій до документу. За цей час було створено декілька редакцій та проведено науково-технічне редагування. Наразі фінальну версію доопрацьовують галузеві спеціалісти щодо відповідності нормативним-правовим актам у сфері топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

Олег Марченко, начальник ФДУ «Укрморкартографія»:

Порядок пов’язаний із багатьма Законами України, Постановами Кабінету Міністрів, Наказами центральних органів виконавчої влади, які забезпечують формування державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, наказами Держгеокадастру тощо. Саме тому робота над документом настільки кропітка та тривала. Прийняття Закону України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» надало нашій роботі нового поштовху.

Скріншот онлайн-засідання
робочої групи з розроблення пропозицій до
Порядку топографічної зйомки у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500

Основним завданням робочої групи є адаптація Порядку до новітніх методів проведення топогеодезичних робіт, у тому числі з використанням аерознімальних комплексів, та сьогочасного рівня розвитку геоінформаційних технологій. Також документ має відображати нинішні вимоги суспільства щодо якості, оперативності та достовірності геопросторових даних та сприяти впровадженню інновацій у багатьох галузях економіки.

Один із розділів Порядку – «Особливості виконання аерофотознімання безпілотними літальними апаратами з неметричними камерами» – створювався спеціалістами ФДУ «Укрморкартографія».

Олег Марченко:

Наразі в України небагато спеціалістів, які мають практичний досвід роботи з високотехнологічними безпілотними комплексами, і готові (а головне – здатні) свій практичний досвід та професійні навички викласти у подібній праці. В Укрморкартографії такі спеціалісти є. Тому ми й взялися за цю роботу.

Начальник ФДУ «Укрморкартографія» О. Марченко і керівник відділу ЗОІДДЗ Т. Демиденко оглядають безпілотник перед тестуванням

Держгідрографія використовує безпілотні комплекси для оперативного моніторингу, збору, аналізу та картографування змін стану берегової лінії внутрішніх водних шляхів і вивчення руслових процесів судноплавних річок країни з 2019 року. За цей час фахівці відділу зі збору та обробки даних дистанційного зондування Землі ФДУ «Укрморкартографія» неодноразового підвищували свою кваліфікацію, рівень теоретичних знань та вдосконалювали практичні навички роботи з безпілотниками.

Олег Марченко:

Основна мета – формування високопродуктивної системи отримання просторової інформації, у тому числі в режимі реального часу, на основі систем цифрового сканування місцевості та оперативної обробки отриманих даних з метою їх оперативного картування й доведення до користувачів.

Нагадаємо, цього року Держгідрографія з допомогою безпілотних авіаційних комплексів (БПАК) обстежить близько 320 кв. км. Для порівняння – це 40% загальної території Києва або о. Мальта «з гаком»!